Yurt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Blog

Yurt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurtlarda önce fiyata bakılıyor. Haklısınız, bütçeniz çok önemli. Biz de her bütçeye uygun odalarımızla hizmetinizdeyiz fakat önceliğimiz, ailelerin güven duyması ve öğrencinin kendini oraya ait hissetmesidir.

İncelenmesi gereken hizmetler öncelikle okul ile yurt mesafesi. Yurt ulaşımı sağlıyor mu? Bunların hiçbiri olmadığında dolmuş, otobüs, tramvay gibi ulaşım araçları yakında mı?

Bina Özel Öğrenci Yurtları Barınma Yönetmeliği ve Standartlar Yönergesine göre düzenlenmiş, İlgili Kurumlardan raporlarını almış mı? Yurt Müdürü görev yapabilmesi için Yöneticilik belgesini almış mı?

Geceleri sorumluluk sahibi eğitimli bir bayan personel var mı? Kapılarından isteyen girebiliyor mu yoksa sadece parmak izi sisteminin tanımlandığı kişiler mi girebiliyor? Erkek personel veya İdareci var mı? Odalarına sadece o odada kalan mı giriyor yoksa isteyen herkes girebilir mi?

En önemli diğer konu; çocuğunuzun gelişimi, beslenmesidir. Yemekler içerde mi üretiliyor yoksa dışarıda bilinmezden mi geliyor? İçeride nerede, kimler tarafından, neler üretildiğini, kimlerin denetlediğini sordunuz, gördünüz mü? Kahvaltı var mı? Mutfak Denetim Kurulu içinde öğrenci var mı?

Ders çalışma ortamları yeterli mi yeterince aydınlık ve sağlıklı mı? Ses yalıtımı nasıl? Bilgisayar mevcut mu?

Gençler her zaman ders mi çalışacak, hiç sıkılmayacaklar mı? Sıkıldıklarında yurtta yapacakları ne var? Spor aletleri, tenis masası, eğitici oyunlar ve kitaplık düşünülmüş mü?

Ya da temizlik kaç günde bir yapılıyor? Yeterince hijyenikmi? Nöbet çizelgeleri var mı?

Yakınında sağlık kuruluşu var mı? Öğrenci hastalandığında yalnız mı, gidecek refakat edecek yetkili olacak mı?

Sözleşme yönetmelik okunur, imzalanır. Ücret sadece yılın başında uygulanır. Sonradan hiçbir ücret eklenemez. Bütün bunlara dikkat ederseniz bunları uygulayan, bu sorularınıza cevap veren yurt bulursanız doğru yurttasınız demektir.

Bu kriterler, yurt seçerken dikkat etmeniz gereken önceliklerdir. Kendinize sadece yurt seçmiyorsunuz, eğitim-öğretim hayatınız boyunca birlikte yaşayacağınız, evinizi, ailenizi ve belki de ömür boyu sürecek arkadaşlarınızı seçiyorsunuz.

Bizler de sizlerin Konya’daki yeni eviniz, aileniz olmak için bekliyoruz.

İlgili Blog Yazıları

Bir cevap yazın

Author

Latest Post

Related Post